معرفی ایستگاه تست فراساز:

ايستگاه تست فراساز در سال 1374 بمنظور تست دكلهاي انتقال نيرو و سازه‎هاي فولادي مشابه تاسيس گرديد. تجهيزات و امكانات موجود در ايستگاه اين امكان را فراهم مي‎سازد كه به طور همزمان نيروهائي را در سه جهت طولي، عرضي و قائم در نقاط مختلف اعمال كرده و قادر به سنجش و قرائت آنها باشيم. اندازه‎گيري نيروها با استفاده از لودسل (نيروسنج‎ ديجيتال) كه در بين نقطه اعمال نيرو و موتورهاي الكتريكي  ( وینج ) اعمال كننده نيرو واقع مي‎شوند، انجام مي‎گيرد. نيروسنج ديجيتال دقيق‎ترين نوع نيروسنج بوده و دقت سنجش نيرو توسط آن از انواع ديگر از جمله دينامومتر (نيروسنج مكانيكي) و نيز نيروسنج‎هاي هيدروليكي بالاتر مي‎باشد. نيروي اندازه‎گيري شده توسط لودسلها به سخت‎افزار مخصوص منتقل شده و قابل مشاهده در سيستم مانيتورينگ مي‎باشد.كليه عمليات اجرائي تست از جمله اعمال نيرو توسط وينچ‎ها و سنجش نيروها از اتاق كنترل و توسط كامپيوتر هدايت مي‎شود.
ايستگاه تست فراساز در ابتدا صرفاً  براي تست دكلهاي طراحي شده توسط خود شركت تاسيس گرديد و ليكن با توسعه قسمتهاي مختلف ايستگاه (كه در طول 3 فاز اجرائي محقق گرديد) و نيز پس از انجام موفقيت‎آميز تست دكلهاي مختلف و كسب اعتماد در بين محافل صنعتي كشور  نسبت به قابليت فني اين ايستگاه، هم اکنون مشتریان زیادی از بین شرکتهای سازنده دکل دارد، ضمن اینکه با پژوهشگاه نیرو طی تفاهم­نامه­ای در زمینه تست دکلهای انتقال نیرو همکاری تنگاتنگی دارد.
در سال 2010 ایستگاه تست فراساز موفق به دریافت گواهینامه IEC17025 DIN EN ISO/ از موسسه DAkkS آلمان گردید.

شرح  ایستگاه تست فراساز:

ايستگاه تست فراساز در 35 كيلومتري جاده اصفهان – تهران و در نزديكي مورچه خورت واقع شده است. براي اعمال نيروهاي عرضي و طولي از دو دستگاه گنتري استفاده مي‎شود. گنتري عرضي در فاصله 50  متری و گنتري طولي در فاصله 42 متري دكل تست شونده واقع شده‎اند. وظيفه اين گنتريها تغيير مسير نيروي اعمالي از وينچ به يك شيب معين (عمدتاً افقي) مي‎باشد. اين كار با عبور كابل اعمال نيرو از يك قرقره   که از گنتري آويزان شده است، امكان‏پذير مي‎باشد. در محلي كه سازه تست‎شونده بايد واقع گردد، فونداسيون مركزي پيش‎بيني شده است كه قابليت نصب دكلهاي مشبك با ابعاد پايه 25×25 متر و دكلهاي منوپل تا قطر 5/3 متر برروي آن وجود دارد. سه سري وينچ در ايستگاه تست براي اعمال نيروهاي عرضي، طولي و قائم پيش‎بيني شده‎اند. براي هر وينچ يك موتور الكتريكي و براي هر سري از وينچ‎ها يك فونداسيون پيش‎بيني شده است.
مجموعه وينچ‎هاي طولي و قائم مجاور گنتري طولي و وينچ‎هاي عرضي مجاور گنتري عرضی مستقر شده­اند. يك جرثقيل با توانائي5 تن در ارتفاع 50متري به منظور نصب دكلهاي تست شونده بكار مي‎رود. از دو دستگاه تئودوليت براي قرائت تغيير مكانهاي عرضي و طولي استفاده مي‎شود.

اتاق کنترل ایستگاه تست فراساز:

اين اتاق به سيستم كنترل موتورهاي الكتريكي، سيستم سخت‎افزاري و مانیتورینگ لودسلها و يك كامپيوتر مجهز شده است. در طول يك تست، متصدي اجراي تست اطلاعات نیروها را در سیستم مانیتورینگ مشاهده نموده و دستورات لازم را به موتورهاي الكتريكي مي‎دهد. ضمن اینکه شاهدین تست بطور موازی و در یک مانیتور دیگر میزان نیروها را مشاهده مینمایند.
در ایستگاه تست فراساز نیروهایی که در عمل و شرایط واقعی به سازه وارد می گردد عینا بر برج وارد می شود و برج در شرایط واقعی مورد انجام تست قرار می گیرد. این ایستگاه آماده انجام تست های تخریب نیز می باشد لیکن به دلیل خسارات و تجهیزات در حین انجام تست وارد می گردد،  این تست ها با رعایت اصول و ضوایط و نیز انجام توافقات ضمنی صورت خواهد پذیرفت. 

تجهیزات ایستگاه تست فراساز: 

در ایستگاه تست فراساز کلیه امکانات و تجیزات لازم جهت تست انواع سازه علی الخصوص برج های مشبک و تلسکوپی انتقال نیرو فراهم گردیده است که به بخشی از امکانات و  تجهیزات به شرح ذیل اشاره می گردد:
  امکان اعمال ماكزيمم نيروي قابل اعمال در يك نقطه:  30 تن
  امکان اعمال ماکزیمم تعداد نیروهای قابل اعمال به صورت همزمان: 32
  فونداسیون با  قابلیت تست انواع برج های مشبک وتلسکوپی 
  امکان تست دکل های مشبک با ابعاد پايه 25× 25متر
  امکان تست دکل های مونوپل با قطر پايه  5/3متر
   امکان تست دکل تا ارتفاع 70 متر
    امکان تست دکل تاعرض 30 متر
   فراهم بودن تعداد 21 دستگاه موتور 10تني و 10دستگاه موتور 5 تني و سيستم كنترل موتورها
   فراهم بودن تعداد 21 عدد لودسل 20 تني، 5 عدد لودسل 10 تنی و 7 عدد لودسل 5 تني و سيستم سخت ‎افزاري و مانيتورينگ لودسلها
   فراهم بودن جرثقيل با قابليت بالابري 5تن در ارتفاع 50متري
   فراهم بودن دو دستگاه تئودوليت براي قرائت تغيير مكانهاي طولي و عرضي

مراحل انجام تایپ تست در ایستگاه تست فراساز:

مراحل تست دكل:
مهندسين ايستگاه تست پس از دريافت اطلاعات مربوط به دكل تست شونده، نحوه اجراي تست را بررسي مي‎كنند. روش اجراي تست و نيز اسناد مربوط به آن در دفترچه‎اي تحت عنوان رویه آزمون
 (Test Procedure) به كارفرما ارسال مي‎گردد. پس از تائيد دفترچه مذکور، پرسنل فني ايستگاه تست مطابق نقشه‎هاي ارائه شده در آن، شروع به آماده‏سازي ايستگاه تست كه شامل كابل‎كشي، كاليبراسيون لودسلها، مونتاژ و نصب دكل تست شونده و نيز تست ‎آزمايشي 50% است، مي‎كنند. پس از آماده شدن ايستگاه تست با حضور نمايندگاني از طرف كارفرمای پروژه، مشاور و کارفرمای آزمون، بسته به دكل تست شونده، عمليات تست در طول يك الي 3 روز انجام مي‎گيرد. نتيجه تست دكل كه شامل پايداري و استقامت دكل، صورتجلسات، تغيير مكانها، کالیبراسیون و مدارک تصویری همگي در دفترچه­ای تحت عنوان گزارش آزمون (Test Report) گنجانده شده و به كارفرما ارسال میگردد.